Promocija Studije slučajeva

Prva studija slučajeva nasilja nad ženama sa invaliditetom pod nazivom “Žene sa invaliditetom Nevidljive žrtve nasilja” učinila je vidljivim samo neke od priča, koje su naše aktivistkinje imale priliku da čuju tokom jedanaest godina rada na SOS telefonu.
Ako Vam se učine poznate/i, razmislite da li su neke/i od njih mogle/i biti i vaše komšinice ili komšije, prijateljice, prijatelji ili samo žene i muškarci koje ste sretale/i na ulici, u prodavnici, apoteci ili bilo gde drugde. Možda ste o njihovim životima samo čule/i, ali niste želele/i da verujete da se tako nešto može dešavati i u vašem gradu. Kao što ćete videti za neke od vaših sugrađana/ki, nasilje je svakodnevna realnost.
Ovim putem želimo da im javno iskažemo poštovanje i iskrenu zahvalnost za pokazanu hrabrost i poverenje koje su nam ukazale/i, podelivši sa nama svoja iskustva. Koristimo priliku da svima koji razmišljaju o tome da nas pozovu uputimo poruku da nasilje koje im se događa nije samo njihov problem i da nisu same/i. Neke od ovih priča su dokaz da i u naizgled bezizlaznim situacijama postoji rešenje. Znamo da će ova knjiga biti pokretačka snaga za izlazak iz kruga nasilja, ponižavanja i uvreda. Takođe, ona će koristi i stručnjacima koji su u svom radu na bilo koji način usmereni na osobe sa invaliditetom.
Neki od ovih slučajeva su ostali nerešeni. Na svima nama je da preuzmemo odgovornost za to, ali i da, svako u svom domenu, zajednički potražimo odgovor na pitanje “zašto?”
Za nasilje nije odgovorna žrtva, već počinitelj, a obaveza je svakoga od nas da ne zatvaramo oči pred činjenicama i reagujemo na svaki mogući način u situaciji kada smo svedoci ugrožavanja nečijeg prava na život bez nasilja.
Za štampanje ove knjige posebno se zahvaljujemo Rekonstrukciji Ženski fond, donatorskoj organizaciji, za pokazano razumevanje i finansijsku podršku.
Prezentaciju ove jako važne publikacije realizovale smo u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu uz finansijsku podršku Ministarstva rada i socijalne politike u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom. Na prezentacijama su govorile:
– Lepojka Čarević Mitanovski, predsednica organizacije …Iz kruga – Srbije,
– Olivera Ilkić, autorka Studije, inače koordinatorka jedinog SOS telefona u Srbiji,
– Ljiljana Bogavac, zamenica direktorke Incest Trauma Centra i
– Zagorka Janković, savetnica u Ministarstvu rada i socijalne politike u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom.

Share :

Twitter
Telegram
WhatsApp